Naciśnij “Enter” aby skoczyć do treści

Modyfikacja wyposażenia szklarni w kurtyny, jako sposób na zmniejszenie zanieczyszczenia światłem oraz poprawę efektywności energetycznej instalacji oświetleniowej – studium przypadku

Agata Raczak, Małgorzata Zalesińska, Krzysztof Wandachowicz
Politechnika Poznańska, pl. M. Skłodowskiej-Curie 5, 60–965 Poznań

Zarys treści: Zanieczyszczenie światłem jest bardzo dużym problemem, szczególnie w krajach wysoko rozwiniętych. Źródłem tego zjawiska jest niewłaściwie zaprojektowane i eksploatowane oświetlenie w warunkach nocnych. Typowym przykładem obiektów będących źródłem zanieczyszczenia światłem są szklarnie. Jednym ze sposobów ograniczenia zanieczyszczenia światłem, ale także i zużycia energii elektrycznej na cele oświetleniowe jest stosowanie kurtyn o niskim współczynniku przepuszczania. W artykule przedstawiono wyniki wykonanych badań terenowych oraz zasymulowano teoretyczne rozwiązanie problemu zanieczyszczenia świetlnego pochodzącego od szklarni. Oszacowano oszczędność energii elektrycznej i kosztów z tym związanych w przypadku stosowania kurtyn o niskim współczynniku przepuszczania strumienia świetlnego.

Słowa kluczowe: zanieczyszczenie światłem, światło przeszkadzające, łuna świetlna, efektywność energetyczna oświetlania, oświetlenie szklarni.